AMG lijkt het dieptepunt voorbij te zijn
AMG heeft over het vierde kwartaal van 2023 over het algemeen betere resultaten gerapporteerd dan verwacht, ondanks lagere prijzen en uitdagende marktomstandigheden. De omzet daalde in Q4 2023 met 6% jaar-op-jaar tot 367,2 miljoen USD, terwijl de EBITDA met 32% afnam tot 71,1 miljoen USD. Deze daling is toe te schrijven aan de aanzienlijk lagere prijzen voor lithium en vanadium. Deze neerwaartse trends werden deels gecompenseerd door hogere volumes in deze materialen, een verhoogde prijs voor titaniumlegeringen, en een toegenomen volume voor chroommetaal.
Over het gehele jaar 2023 behaalde AMG een omzet van 1.626 miljoen USD, wat slechts een 1% daling betekent ten opzichte van 2022. De EBITDA voor 2023 bedroeg 350,5 miljoen USD, wat een groei van 2% betekent ten opzichte van 2022. Dit resultaat overtrof de verwachting van 320 miljoen USD die eerder werd uitgesproken. Wel waren een aantal eenmalige meevallers hier mede debet aan.
De strategische initiatieven lijken op schema te blijven. In Brazilië wordt de productiecapaciteit van lithiumconcentraat met 40.000 ton verhoogd tot een jaarlijkse capaciteit van 140.000 ton. Dit staat gepland voor maart dit jaar. De mijn zal weer volledig operationeel zijn vanaf Q4 2024.
Daarnaast is de bouw gestart van de nieuwe lithiumhydroxide-faciliteit in Bitterfeld, Duitsland. De eerste lithiumvanadiumbatterij (LIVA) voor industriële energiebeheertoepassingen (als vervanging voor dieselaggregaten) is online en wordt naar verwachting volledig operationeel vanaf Q3 2024, met een verwachte lithiumhydroxideproductie van 7.000 ton in 2024. In 2025 zou de maximale capaciteit van 20.000 ton geleverd moeten worden en in de jaren daarna zal de capaciteit gefaseerd worden opgeschaald naar 100.000 ton (vijf modules van 20.000 ton elk).
Het lijkt erop dat AMG zich relatief goed door het dieptepunt van de varkenscyclus, met name in lithium en vanadium, weet te slaan. De balans lijkt solide en er is geen directe behoefte aan herfinanciering in de komende jaren. De geplande volume-uitval als gevolg van tijdelijke capaciteitsproblemen in Brazilië komt op een gunstig moment gezien de lage prijzen op dit moment.
Korte termijn fluctuaties in metaalprijzen doen geen afbreuk aan de lange termijn vooruitzichten, met diverse strategische initiatieven die de komende twee jaar operationeel zullen worden. AMG blijft een aantrekkelijke en kostenefficiënte keuze om in te spelen op de groeiende elektrificatie van onze economie.
Dr. Ir. Mark de Bruijne CFA

Let op: Beleggen brengt risico’s met zich mee. Uw inleg kan minder waard worden.